Головна » Статті » Рецензії » Рецензії

Спроба рецензії на детектив В'ячеслава Васильченка «FaкiR»

08.04.2015

Дарина Кривенда (м. Київ)
 
«Смерть – це моя буденність», або Дещо про перший «детективний» досвід Богдана Лисиці


 

Васильченко В’ячеслав. FaкiR : детективний роман / В. М. Васильченко. – Луцьк : ПВД «Твердиня», 2014. –  396 с.

Острів Авгі, Греція. Сонце, море, відпочинок, романтика та душевний спокій, на перший погляд. А насправді… насправді ж місце, що кишить насиченими подіями та загадковими вбивствами.

«Факір» – четверта книга В’ячеслава Васильченка. Однак саме в ній читач знайомиться із молодим, ще недосвідченим, але вже розчарованим в житті Богданом Лисицею. Він зовсім не планував стати детективом чи героєм, ні. Він приїхав навіть не розслабитися та провести час із гарненькими гречанками. Ні. Він прибув до острова, щоб випустити собі кулю у скроню… Однак доля підготувала для нього складніші завдання…

Детективні романи В’ячеслава Васильченка – це неперевершений синтез захоплюючого сюжету та неповторної краси української мови. Цікавим є те, що події розгортаються по суті в європейській країні, імена головних героїв теж відповідні (Лукас, Єлена (бо куди ж без Єлени в Греції), Казандзакіс, Тейлор), навіть Лисиця скористався моментом і представився «містером Фоксом», однак в тексті можна зустріти величезну кількість мовних елементів, притаманних українській мові («Але Хома невірний, той, що всередині, розбудив своє тисячне  військо хробаків», «Ліпота» – майже крикнув у стелю Лисиця»). В такі моменти повертаєшся до розуміння того, що читаєш все ж таки українського талановитого автора, а не його потенційного колегу із «некраїнСНД».

А ще герої… просто дивовижно-талановитий опис героїв. До останньої сторінки читач не здогадується хто ж вбивця (найголовнішого підозрюваного автор вбиває на початку своєї історії). А потім події розгортаються, на перший погляд, у майже дружньому колі, де всі один одного знають, один одному довіряють, але кількість трупів в цей же час плюсується. Можна одночасно не підозрювати нікого і підозрювати всіх – цей прийом виконано дуже вміло.

Проте темп розвитку подій аж занадто спокійний. Фактично в той час, коли детективи насолоджуються смачним морозивом, на території «Прерії» потихеньку вбивають людей. Ні, звісно ж, ніхто не сидить склавши руки. Але відчувається певна гармонія на сторінках книги. Автор ніби говорить, що смерть – це, зрозуміло, дуже страшно і неприємно, але ж це зовсім не привід відкидати земні насолоди на другий план.

Не типовим є і те, що письменник «підкидає» своєму героєві помічника у вигляді англійського поета Тейлора, котрий також шукав відпочинку на острові Авгі, а знайшов смертельну небезпеку у поєднанні із незабутніми пригодами.

Можливо, Лисиця замолодий, щоб самостійно усунути загрозу, що нависла над «Прерією» дамоклевим мечем, або ж просто йому було б самотньо в чужій країні без друзів чи, як мінімум, людей, з котрими можна відверто поговорити. У всякому разі Васильченко робить Лисиці такий собі презент у вигляді помічника-Тейлора. Однак ні на мить не зраджує своєму героєві і навіть ставить під сумнів непричетність детектива-поета до вбивств (остаточно заплутавши спантеличеного читача).

Спостерігаючи за союзом цих двох детективів-самоучок, не можливо не провести аналогію із легендарними Шерлоком і Ватсоном. Вони так само спокійно та урівноважено ведуть свої справи, розмірковують щодо подій, котрі відбулися чи мали б відбутися, а також розмовляють на інтелектуальні теми, демонструючи свою вихованість, виваженість та освіченість. Тейлор навіть знаходить час прочитати свою поезію, знову ж таки, не зважаючи на те, що в холодильнику зберігається труп, вивезти з острова який немає можливості…

Факір, як виявляється може не тільки приборкувати гадюк. У його запасі є ще й інші фокуси. Наприклад, дістати із рукава ім’я вбивці. Цікаво, кого В’ячеслав Васильченко наділив магічними вміннями, а кому дав до рук зброю? То візьміть до рук книгу і… насолоджуйтеся…

Категорія: Рецензії | Додав: Dyrektor (08.04.2015)
Переглядів: 497 | Рейтинг: 5.0/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]