Головна » Статті » Хата-читальня » Хата-читальня

Сторінками книги Олександра Ірванця "П'яте перо"



Ірванець Олександр. П’яте перо : публіцистика / О. В. Ірва­нець. – Луцьк : ПВД «Твердиня», 2011. – 200 с.




ВУСА В ГЛИБИНІ ДУШІ


Здається, Антон Чехов сказав «Чоловік без вусів – це все одно, що жінка з вусами». Якщо врахувати, що походив Антон Павлович з Таганрога, з україн­ських етнічних земель, то це визначення можна вважати показово українським. Бо в українця до цієї чоловічої окраси між носом та верхньою губою ставлення особливе.
Вуса – ознака воїна. І не тільки в нашого народу. Представники пацифістських сект у Сполучених Штатах – емеші та меноніти – носять бороди і старанно виголюють вуса. Бо сама лише борода є ознакою мирного хлібороба. А вже вуса додають особі войовничості. Тож нічого дивного немає у поголовній вусатості запорозьких козаків. Ото кого справді неможливо уявити без цього атрибута мужності й чоловічого шарму!
«Підкручу я чорнії вуса, щоб любила дівчина­ руса», – в цих пісенних рядках наголос припадає на слово «підкручу». Вуса мало було мати, вони ще мусили бути у відповідному стані. В стані бойової готовності. Тому й розрізняються вуса, хвацько підкручені, і вуса, безвольно обвислі. Останні з названих ще носили в народі назву «Плач України».
Вуса в різні епохи ставали більш чи менш популярними. Наприклад, років сто тому і митці, і політики, і суспільні діячі з воєначальниками були майже поголовно вусатими. Згадаймо всіх цих Чемберленів з Клемансо, або ж Троцького з Камєнєвим і Зінов’євим. А також Стефана Цвейга, Зиґмунда Фройда, Михайла Коцюбинського. Втім, вуса в поєднанні з бородою, – це все ж тема для окремого дослідження.
Підголені з обох боків вуса «щіточкою» були хітом 30-х та 40-х років ХХ сторіччя. Саме великому Чарлі Чаплінові належать такі слова про Гітлера: «Нехай він там собі диктатор і загарбник, та я ніколи не пробачу йому, що він украв мої вуса».
Після Другої світової вуса на певний час потрапили в немилість – занадто вже їх дискредитували два великі вожді двох протиборчих таборів. Тому десь зо два десятиліття політичні еліти голилися ретельно і старанно. Їх наслідувало й су­спільство. І лише в шістдесяті роки минулого віку, в розквіт руху хіпі та рок-музики вуса було реабілітовано. Значною мірою, знову ж таки, в поєднанні з бородою. Не тільки «Бітлз», а практично всі тогочасні групи мали у своє­му складі двох-трьох молодиків, кот­рі не відві­дували перукарні в останні роки.
Люди мистецького світу вуса носять. Яскравий тому приклад – Сальвадор Далі, який зі своїх вусів витворив справжнісінький культ. Музиканти та співаки, як про це вже говорилося вище, також цю окрасу не нехтують. Хоча вуса Павла Зіброва і вуса Фреді Мерк’юрі – це все ж таки різні вуса, погодься, читачу.
Спортсмени в цьому плані обережніші. З українських зірок футболу чи боксу важко назвати когось помітного з окрасою під носом. Хіба що воротар «Динамо» Віктор Чанов. Та теперішній тренер київського клубу Валерій Газзаєв, хоча в цьому випадку слід пригадати кавказькі традиції, а там це атрибут практично неодмінний.
Коли говорити про сучасних політиків, першим вистрілює, звісно ж, образ Віктора Пинзеника. Ну іще, може, екс-судді Зварича, як медіа-персони останніх часів. Загалом же політичний істеблішмент України рослинністю під носом сьогодні не зловживає. Хоча коли пригадати події двадцятилітньої давності, становлення державної незалежності України, то там в політичній еліті вусів було значно більше: В’яче­слав Чорновіл, брати Горині, Микола Поровський. Практично майже самі вусаті чоловіки вносять жовто-синє полотнище до зали Верховної Ради в пам’ятних документальних кадрах. З чого можна зробити висновок, що вуса супроводжують добу революцій і реформ. Та й у цієї тези буде порівну доказів ствердних, і заперечних. Польський лідер, революціонер Лех Валенса – чоловік з вусами. І президент сусідньої Білорусі Олександр Лукашенко – чоловік з вусами. Але й керівник такої просунутої і наскрізь європейської держави, як Чехія, Вацлав Клаус – також чоловік з вусами. Хоча дуже неохоче підписав Лісабонський протокол. Можливо, саме вуса цьому виною. Є у них якийсь елемент консервативності, прихильності до старих, віками перевірених традицій.
За часи незалежності жоден український президент не носив вусів. Не світить нам побачити вусате обличчя в будівлі на Банковій і після наступних виборів. Втім, може це й на краще. Адже головне для справжнього українця – залишатися вусатим у глибині своєї козацької душі.

Олександр ІРВАНЕЦЬ,
мужчина з вусами



Інші іронічні есеї з книги Олександра Ірванця "П'яте перо" замовляйте і читайте у паперовій версії.

Категорія: Хата-читальня | Додав: Dyrektor (08.06.2012)
Переглядів: 1109 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]